Ехолот або fishfinder. Що поставити на човен

08.04.2021

Ехолот або fishfinder. Що поставити на човен

Ехолот або fishfinder. Що поставити на човен

Ехолот або fishfinder. Що поставити на човен

Найпоширеніша система морської навігації, яка визначає глибину і розпізнає об’єкти під водою – це ехолот. У статтях, рекламних проспектах, та й просто на коробках з товаром можна зустріти чимало інших варіантів цього терміна – «fishfinder», «echo sounder», «sonar», «depth meter».

Технології деталізації форми і структури морського дна які постійно розвиваються цікаві не тільки любителям рибної ловлі.

При покупці ехолота в першу чергу потрібно визначитися, як він буде використаний: в основному для риболовлі, навігації або для того та іншого. Треба враховувати, що під час яхтингу нас найбільше цікавить те, що знаходиться попереду човна. На відміну від риболовлі, де гарне зображення, найчастіше, важливіше того, що знаходиться прямо під нею або збоку.

Ось тут на зміну звичайному ехолоту може прийти «далекоглядний» сонар.

Сучасні моделі сонаров стають потужним інструментом, як для круїзних, так і гоночних яхт. Вони забезпечують достатню чіткість зображення, наприклад, для того, щоб можна було розрізнити ділянки водоростей або піску на якірній стоянці. Датчики глибини передають звукові імпульси або «пінг», які відображаються при ударі об морське дно.

Багато в чому це поліпшення пов’язане з наявністю датчиків CHIRP, вони можуть розрізняти кілька цілей за допомогою сканування, використовуючи сигнали різної частоти. Це дозволяє відображати, наприклад, окремих рибок, а не просто вказувати на мілководді, визначати рослинність на морському дні, і розрізняти піщану, мулисту або кам’янистій берегову лінію, а при постановці судна на якір, знайти пісок з першої спроби.

Аналізуючи такі параметри, як чутливість приймача ехолота, потужність його передавача, ефективність перетворювача і дозвіл дисплея, можна остаточно вирішити, що саме потрібно вам на вашій яхті.

Так як ехолот посилає імпульси з певною частотою, то чим вище ця частота, тим вище деталізація отриманого зображення. Деякі пристрої пропонують подвійні або множинні частоти, які забезпечують як діапазон, так і чітке зображення.

Потужність передавача визначає швидкість, з якою надсилається інформація. Пристрою з низьким енергоспоживанням буде потрібно більше часу, щоб доставити інформацію, і це програшний варіант. Для нормальної роботи ехолота буде потрібно низька потужність при високій частоті для мілководдя і висока потужність і низька частота на глибині.

Відправлений передавачем ехолота імпульс відбивається від різних об’єктів, які він зустрічає на своєму шляху. Це дозволяє зібрати інформацію про все, що є в товщі води: про кількість, розміри, щільності об’єктів, про структуру дна. Процесор дисплея обробляє отриману інформацію, в результаті чого на екран виводиться графічне зображення.

Щоб правильно підібрати тип дисплея, заздалегідь слід вирішити, де буде встановлений ехолот. Сонячне світло не викличе занепокоєння, якщо дисплей буде встановлений в закритому приміщенні, але якщо його встановити під прямими сонячними променями, ймовірно, знадобиться висококонтрасний ЖК-дисплей. Чітку контрастну картинку можна побачити тільки на дисплеї з високою роздільною здатністю. У таких дисплеях використовуються вертикальні пікселі, вони добре відображають дрібні об’єкти і сигнали.

Ще один параметр який потрібен щоб правильно підібрати ехолот – конус випромінювання або ширина луча, який датчик направляє на дно водойми. Чим менше луч, тим меншу площу він покриває. Просунуті ехолоти мають кілька лучів, в тому числі і бічних, які забезпечують більше покриття.

Ехолот Raymarine i50

Ехолот Raymarine i50 складається 3-х лінійного дисплея Raymarine останнього покоління. i50 поставляється в декількох варіантах. Кнопкове управління робить інструменти Raymarine i50 простими в управлінні. Виводить на екран дані про глибину, швидкості, пройдений шлях, температурі води.

Ехолот NASA Clipper Depth

Nasa Clipper Depth System складається з морського дисплея ехолота і корпусного наскрізного датчика. Має аудіо та візуальне сповіщення про мілини, вибір швидкості відображення глибини, високу потужність передачі, зберігання всіх налаштувань в незалежній пам’яті, низьке споживання струму.

Ехолот B & G Triton 2

Надає ключові дані по приладах про швидкість, глибині, напрямку вітру та курсе.В поєднанні з клавіатурою пілота Triton² дисплей з екраном може також служити повноцінною системою управління автопілотом.

Ехолот Garmin GNX 20

Морський прилад зі стандартним 4-дюймовим РК-дисплеєм з покриттям антивідблиску. Має низьке енергоспоживання, режим шкали і графіка для відображення глибини, швидкості, вітру і ще 50 морських параметрів і параметрів човна.

 Ехолот Plastimo Echotest

Це портативний пристрій не вимагає установки. Має повністю водонепроникний корпус і знімає показання на максимальній глибині 80 метрів. Echotest оснащений великим РК-дисплеєм зі світлодіодним підсвічуванням, що дозволяє використовувати його в нічний час. щоб з міряти глибину, прилад опускають у воду. Він працює від батареї 9 В. Це, звичайно, не найточніший або кращий варіант ехолота. Можна використовувати для невеликих човнів і недовгих прогулянок.

Сонари

Сонари не замінюють існуючі джерела даних, такі як класичний ехолот, діаграми і візуальні орієнтири, а надають додаткові дані, які допомагають приймати більш точні рішення.

B & G ForwardScan

Система має датчик 180 кГц, сканує морське дно по дузі 15° перед судном на відстані до 90 м. Дані ForwardScan не тільки показують графік глибини перед човном, а й можуть бути накладені на карту, щоб вказати безпечну, що попереджає і критичну глибини. ForwardScan використовує знімний тонкий датчик, який виступає на 31 мм нижче корпусу.

Ехопілот

Echopilot оптимізований для відображення якомога більшої кількості деталей морського дна. Оновлюється з дуже низькою затримкою і може використовуватися на швидкості до 20 вузлів. Система FLS 2D має ширину луча 30° і максимальну дальність дії 200 м, що в десять разів більше глибини на мілководді. На 7-дюймовому екрані візуалізірутся структура дна, при цьому тверді матеріали, такі як камені, відображаються червоним, а більш м’які луна-сигнали від піску і бруду виділені блакитним кольором.

Garmin Panoptix

Призначений для установки на яхти. Датчики сонара проходять через корпус човна. У режимі FrontVü морське дно перед човном відображається на відстані до 90 м. Сканер має ширину луча 20 ° і забезпечує чітке зображення на швидкості човна до 8 вузлів. Функція LiveVü Forward дозволяє бачити рибу і структуру морського дна на зменшеному відстані до 30 метрів.

При виборі ехалота варто пам’ятати про конфлікт між дальністю і деталізацією.

Низькочастотний сонар з частотою близько 80 кГц може досліджувати об’єкти на великій глибині, але не зуміє передати особливих деталей. І навпаки, більш високочастотний блок, що працює на частоті близько 200 кГц, покаже більше деталей, але за рахунок діапазону. Великі і потужні перетворювачі можуть забезпечити більший діапазон при високій частоті, але їх, швидше за все, буде не просто встановити на яхті.

Поділитися:

Повернутися