Пам’ятка дайвера: новинки підводного спорядження

31.03.2021

Пам’ятка дайвера: новинки підводного спорядження

Пам’ятка дайвера: новинки підводного спорядження

Пам’ятка дайвера: новинки підводного спорядження

До вибору спорядження для дайвінгу треба ставитися серйозно. Звичайно, завжди можна взяти все обладнання напрокат, це й дешевше, і простіше — півтора десятка кілограм амуніції не доведеться тягти на собі до іншої країни або до іншого континенту. Однак досвідчений дайвер, капітан або власник яхти завжди підтвердять – набагато краще мати своє спорядження, перш за все це питання гігієни та впевненості. Маска, костюм, черевики прилягають до голого тіла, а регулятори взагалі перебувають просто в роті. Навряд чи ви надасте перевагу чужій зубній щітці замість своєЇ. Так і тут.

До того ж, у зв’язку з коронавірусом чимало подорожей та планів доводиться відкладати або зовсім скасовувати. І тим, хто вирішить пірнати в Україні, треба також враховувати, що прокатне обладнання не завжди може відповідати всім вимогам і запитам дайвера. Взагалі краще мати своє.

Аби визначитися, на якому обладнанні зупинити свій вибір, експерти Yachts Review вирішили дати трохи рекомендацій щодо спорядження для дайвінга та що необхідно для пірнання загалом. З урахуванням того, що умови для занурення можуть бути дуже різними (залежно від акваторії вода може бути теплішою, якщо це, наприклад, Червоне море, або холоднішою, як у Північному Льодовитому океані або якомусь українському кар’єрі), ми зупинимося на універсальних варіантах.

Перш, ніж зупинитися на кожному елементі докладніше, пропонуємо звіритися з нашим чек-листом, що може стати в нагоді для занурення. Тут ви можете зорієнтуватися, чи потрібно перевірити розмір або технічну придатність свого екіпірування або переконатися, чи потрібно щось докупити. Таблицю ми заповнювали під час перевірки нашого обладнання, зрозуміло, що вона повинна бути індивідуальною!

  надеть проверить ремонт/купить
1 Гидрокостюм + +   OK
2 Маска +  +  NG (not good) купить
3 Ласты + +   OK
4 Баллоны +   OK
5 Компьютер + +   OK
6 Регулятор +   OK
7 Пояс и грузы + +   OK
8 Компенсатор плавучести + +   NG ремонт
9 Ребризер ??
10 Аксессуары (нож, пика, сетка, фонарик, камера)

+   OK

купить аккум.

11 Сумка для снаряжения +   NG купить

Гідрокостюм

Щоби зберегти тепло свого тіла у воді використовується гідрокостюм. Коли під костюм потрапляє вода, вона зігрівається завдяки температурі тіла, тому у воді комфортно пірнати. Це стосується теплих акваторій, для яких призначені гідрокостюми мокрого типу, що зроблені з тонкого шару неопрену. Зазвичай для такої води використовують костюми приблизно 3 мм завтовшки. Допустимий варіант 5 мм. Для холодних вод (12–18 градусів) зазвичай вибирають 5–7 мм. Чим холодніше вода, тим відповідно товстіший шар неопрену.

Гідрокостюм сухого типу призначений для холодної води, він сконструйований за принципом скафандра — під нього не потрапляє вода, плюс тут є сучасні синтетичні утеплювачі, тому в такому не змерзнеш. Утеплювачі можна регулювати самостійно, наприклад, вдягти під низ термобілизну.

Гідрокостюм річ ​​індивідуальна, різні бренди виробляють їх за різними лекалами й потрібно орієнтуватися на безліч різних критеріїв: вага, зріст і інші фізіологічні особливості дайвера. Найбільш популярними залишаються костюми Scubapro, 4element, Santi, Henderson, Aqualung.

Маска

Маска потрібна, щоби бачити під водою. Під час вибору необхідно звертати увагу на м’який силіконовий і гіпоалергенний аспіратор, м’який силіконовий носик. Маски бувають моно- і двохскляні. Єдина відмінність у них — у двохскляні можна встановити лінзи з діоптріями, якщо у вас поганий зір. Поміж масок можна розглянути Hollis m1 або Aqualung Micromask.

Ласти

Ласти також бувають двох типів: з відкритою та закритою п’ятою. У теплих водах використовуються ласти із закритою п’ятою, їх надягають на голу ногу. Ласти з відкритою п’ятою призначені для занурення в більш прохолодній воді й надягають зверху неопренових черевик. Вони регулюються під розмір ноги, а нога захищена від холоду під товстою підошвою взуття. Ласти Scubapro Jetfin або Mares Avanti Quattro можуть стати відмінним доповненням до занурення в будь-який акваторії.

Газові балони

Газова суміш допомагає аквалангістам дихати під водою. Вони заправляються в спеціальні балони, які відрізняються один від одного за обсягом і матеріалом виготовлення. Зазвичай балони виготовляються зі сталі або алюмінію, але в останні роки набувають популярності композитні. У них знаходиться звичайне повітря, яким ми дихаємо на суші (не киснем у чистому вигляді), і під тиском він стискається у 200 разів.

Типовий обсяг резервуара може становити від 1,5 до 18 літрів. Найчастіше дайвери беруть із собою основний балон (від 10 до 18 літрів), балон для позаштатних ситуацій (його ще називають bale out, від 0,4 до 1 літра) і поні-балон (додатковий балон невеликого розміру). У ребрізерах, про які ми розповімо нижче, використовуються невеликі обсяги від 1 до 3 літрів.

Комп’ютер

Комп’ютер є невід’ємною частиною спорядження для занурень: він показує глибину, температуру води, час занурення й бездекомпресійну межу. У випадку з комп’ютером можна розглянути Shearwater Terric або Suunto Zoop. Обидва варіанти непогано себе зарекомендували в досвідчених аквалангістів.

Регулятор

Безпосередньо назва говорить за себе — цей прилад регулює тиск повітря в балоні до тиску довкілля. Його ще називають «октопус дайвінгу» — через велику кількість шлангів він віддалено схожий на восьминога. Регулятор має першу ступінь, яка вкручується у вентиль балона і знижує тиск до 8–12 атмосфер, до неї входить два дихальних джерела повітря (один на більш короткому, другий на більш довгому шлангу). Повітря надходить у другу ступінь, яка вже знижує тиск до довкілля. У другій ступені є кілька шлангів на один із яких прикріплений барометр (показує тиск у балоні й кількості газу), а також шланг, який приєднується до жилету компенсатора. Можливий ще один шланг, він приєднується до клапану сухого костюма.

Регулятори бувають літні й зимові, тому вибирати необхідно такий, який підходить для тієї акваторії, де ви збираєтеся занурюватися. Крім того, під вибору треба звернути увагу на матеріали, з яких зроблені прилади. Наприклад, мембранні регулятори не бояться засмічення в умовах брудної води, а також можуть використовуватися в холодній воді. Поршневі, своєю чергою, відрізняються довговічністю завдяки надійному пружинному механізму.

Лідерами на ринку на сьогодні є регулятори брендів Apeks, Atomic або Aqualung.

Пояс і вантажі

Через гідрокостюм дайвер має надлишкову позитивну плавучість, тому йому необхідні свинцеві вантажі. Вони одягаються або на вантажний пояс, який кріпиться на талії, або можуть бути розміщені в жилеті компенсатора, якщо в ньому передбачені роз’єми для них. Пояси виготовляються з латексу, нейлону або гуми. Латекс — найдорожчий, нейлоновий — найдовговічніший, а гумовий — найпрактичніший. Для того, щоби досягти нульової плавучості треба знати скільки ви важите, товщину гідрокостюма, у якій воді збираєтесь пірнати — прісній або солоній, та на яку глибину. Від цього буде залежати скільки вантажів знадобитися. Тут можна зупинитися на поясах Scubapro, Beuchat або Best Divers.

Компенсатор плавучості

Компенсатор плавучості необхідний, щоби регулювати плавучість: надувати його, щоби залишатися на місці, або спускати, щоби занурюватися і йти на глибину. Існує два найпопулярніших типи: компенсатор типу жилет і компенсатор типу крило. Зазвичай новачки починають навчання з жилетами, а більш досвідчені дайвери віддають перевагу крилам, оскільки вони допомагають забезпечувати горизонтальне положення у воді й мають велику підйомну силу завдяки більшому літражу.

Одним із кращих компенсаторів плавучості на сьогодні є Halcyon. Представники цього бренду надійні, зроблені зі зносостійких матеріалів, а спеціальна система дає змогу без зусиль регулювати моностропу завдовжки. Є вбудовані вантажні кишені для свинцевих вантажів, про які зазначалося вище.

Також можна звернути увагу на модель Scubapro X-Black. У ньому істотно спрощена система управління плавучістю і він зручний у використанні навіть у разі повного заповнення камер повітрям.

Ребрізер

Окремої уваги варті сучасні дихальні апарати — ребрізери. Якщо акваланг — це система відкритого циклу дихання, то ребрізер влаштований складніше — у замкнутому циклі. У ньому вуглекислий газ, що виділяється в процесі дихання, потрапляє в ємність, де комп’ютери аналізують його склад, після чого суміш збагачується киснем до того рівня, який потрібен для певної глибини. Результат обробки подається на вдих дайверу. Один цей апарат замінює відразу всі основні прилади — регулятор, компенсатор плавучості, газові балони.

Ребрізери бувають із різною конфігурацією і вибір має залежати від мети занурення. Наприклад, підводним фотографам достатньо буде зупинитися на більш простих моделях, які не дадуть пірнати глибоко, але дають змогу довго перебувати під водою. Ті, хто хоче поставити рекорди в зануренні, вибирають більш складні апарати. Взагалі ребрізери не призначені для новачків і любителів. Та й ціна кусається: вартість нових моделей може досягати 16 тисяч євро.

Аксесуари

І знову-таки, залежно від мети занурення до основного обладнання завжди можуть стати в нагоді додаткові аксесуари. Буй і котушка потрібні в морях, де є течія. Ліхтарі знадобляться для нічних занурень або досліджень затонулих об’єктів. Піка й сітка стануть у нагоді для підводного полювання. Лайкрові футболки, неопренові шоломи, рукавички, ножі, навіть підводні скутери — додаткових елементів величезне різноманіття. Ще не забути б про камеру, щоби зняти всю побачену під водою красу… Але найголовніше —це сумка для всього обмундирування, щоб акуратно все вмістити й зі зручністю перевозити до потрібних місць.

Вельми до речі відмінним доповненням на яхті буде компресор для “набивання” балонів, що б не залежати від постачання і не переживати, де взяти нові запаси стисненого повітря під час подорожей. (Звичайно, якщо розміри машинного відділення дозволяють розмістити обладнання).

Поділитися:

Повернутися