08.07.2020
З дитинства нам знайомі історії про піратів і скарби, затонулі кораблі. Це доказ того, що археологія – не тільки в полях, а й в море.
За кількістю знайдених та незнайдених скарбів лідирує Карибський басейн – справжня скарбниця затонулого іспанського «Срібного флоту». Тим часом, не тільки на Карибах варто шукати золото, срібло і старовинні скарби, адже знайдені найбагатші затонулі скарби не тільки там.
У 2007 році в водах протоки Гібралтар неподалік від Португалії був знайдений величезний скарб на затонулому військовому іспанському фрегаті. Американська компанія “Odyssey Marine Exploration” підняла з його борту 500 тисяч срібних і золотих монет, а також прикраси та коштовності. Однак компанія довгий час не оголошувала приналежність корабля, а потім інформація була оприлюднена, коли золото і срібло вже були переправлені в США.
Кілька років розслідування і судових тяжб – і з’ясувалося, що скарби були виявлені на місці затоплення іспанського військового корабля Nuestra Senora de las Mercedes, який піддався атаці англійських судів в жовтні 1804 року на шляху до Іспанії з Перу і пішов на дно недалеко від узбережжя Португалії.
У грудні 2009 року суд штату Флорида ухвалив, що морський скарб належить Іспанії, і навіть апеляції на рішення суду залишили його незмінним, так що всі знайдені багатства на суму в 500 мільйонів доларів були передані іспанському уряду в якості історичної цінності.
У 2009 році в Атлантиці, біля берегів Гайани був виявлений величезний скарб вартістю більше 3 мільярдів доларів. Однак, це зовсім «недавні» скарби: під час Другої світової війни в цих місцях затонуло судно, трюми якого були наповнені золотом, платиною і діамантами.
Засекретити інформацію про скарб повністю не вийшло (навіть назва судна умовна: Blue Baron), так що на сьогоднішній день є дві версії його походження: згідно з першою, господарями вантажу були Радянський Союз і Великобританія, а згідно з іншою версією – тільки радянська Росія, яка розплачувалася таким чином з союзниками за продовольство, зброю і одяг. У 1942 році корабель був торпедований і затоплений німецьким підводним човном.
Американський археолог і шукач скарбів Мел Фішер 15 років намагався знайти іспанський галеон, який затонув біля берегів Флориди в 1622 році. Вітрильне судно перевозило злитки, монети, унікальні ювелірні вироби і дорогоцінні камені. І лише в 1985 удача посміхнулася шукачеві: був знайдений Nuestra Senora De Atocha.
З дна моря було піднято 3,2 тисячі смарагдів, 150 тисяч срібних монет, більше однієї тисячі злитків срібла, 200 злитків золота і безліч ювелірних прикрас. Вартість скарбу склала 450 мільйонів доларів, але це ще не все, адже на дні залишилися ще скарби на суму понад 500 мільйонів доларів.
Історія корабля «Консепсьон» схожа на долю «Аточі» – він теж був іспанським галеоном, який перевозив вантажі з колоній. В 1641 судно покинуло Кубу, завантажене такою кількістю скарбів, що їх довелося розміщувати на верхніх палубах. На таку вагу корабель не був розрахований, збився з курсу і не слухався керма. Потрапивши в бурю, судно застрягло в коралових рифах і пішло на дно біля берегів Гаїті.
Вижили майже 200 осіб, в тому числі і адмірал, завдяки чому точне місце аварії корабля було встановлено. Уже в 1682 році шукач скарбів Вільям Фіппс з індіанцями. промишляли пошуками перлів, підняв з дна 28 тонн золота. Але за оцінками експертів, це лише десята частина того, що було на «Консепсьоні».
У 1717 році на мілину сіла піратська галера Whydah, всього в декількох сотнях метрів від флоридського пляжу Кейп-Код в Марконі-Біч. Про багатство галери ходили легенди, адже перед загибеллю судна пірати встигли пограбувати близько 50 інших кораблів.
Морський археолог Баррі Кліффорд кілька років вивчав суднові документи, в результаті чого оцінив скарб на галері в 400 мільйонів доларів – одного тільки золотого піску за найскромнішими підрахунками на галері знаходилося не менше 4,5 тонни. Останки галери Кліффорд знайшов в 1984 році і зумів підняти з дна морського скарбів приблизно на 15 мільйонів доларів.
Звичайно ж, це далеко не всі скарби, знайдені і оцінені за сучасними мірками. Іспанських галеонов в Карибському морі, наприклад, вистачить ще на пару тисяч шукачів скарбів, а дослідники навіть спеціальні карти складають з зразковим місцезнаходженням останків суден. За найскромнішими підрахунками, на дні морському залишаються ще близько 600 незнайдених скарбів.
Поділитися: